Gluten – czy taki straszny jak go malują?

gluten

W dzisiejszych czasach można zaobserwować coraz częściej rozpowszechniające się różnego rodzaju „trendy”, które wchodzą na rynek i robią niemałe zamieszanie. Tak właśnie było/ jest z glutenem. Produkty z przekreślonym kłosem, restauracje z oznaczeniami typu” glutenfree, kosmetyki nie zawierające glutenu itp., itd. …

Na samym początku wyjaśnijmy sobie czym w ogóle jest ten gluten?
Gluten to w dużym skrócie białko roślinne składające się z gluteniny i gliadyny. Występuje głównie w zbożach takich jak: pszenica, jęczmień, żyto, orkisz, oraz w innych, które są nim zanieczyszczone jak np. owies.

Jakie są właściwości glutenu?
Gluten jest niezwykle przydatnym składnikiem patrząc z perspektywy technologicznej- pozwala na zachowanie odpowiedniej struktury, konsystencji oraz elastyczności np. ciasta, dzięki czemu po upieczeniu jest pulchne i dłużej zachowuje świeżość. 

Czy gluten faktycznie jest taki szkodliwy?
-> TAK, ALE w przypadku gdy masz celiakię, bądź NNG (nieceliakalną nadwrażliwość na gluten). Jednakże należy zdać sobie sprawę, że problem celiakii dotyczy statystycznie 1% całej populacji, a NNG w okolicach 5-6% (dane nie są zbyt dokładne, są to wartości uśrednione).
-> ABSOLUTNIE NIE o osób zdrowych, które dobrze go tolerują.
Co więcej, eliminując zboża z diety zwiększamy ryzyko niedoborów wielu składników odżywczych. Jadłospis opierający się na produktach bezglutenowych bardzo często nie zawiera również odpowiedniej podaży błonnika.

WAŻNE!
Unikasz glutenu? Zjadasz go niemalże w każdym posiłku? OK, ale proszę Cię o jedno… Unikaj przemysłowych produktów typu „gluten-free”. Większość z nich jest jałowa odżywczo, a czytając ich etykiety można natknąć się na niemalże całą tablicę Mendelejewa..Co więcej jest paskudnie droga. Produkty tego typu nie mają nic wspólnego z racjonalnym odżywianiem.

Reasumując,
* Jeśli jesteś osobą zdrową i dobrze się czujesz po konsumpcji glutenu – nie zaprzątaj sobie głowy glutenofobią. Są dużo ważniejsze nawyki żywieniowe, których warto przestrzegać..
* Jeśli twoje samopoczucie jest pogorszone po posiłkach z glutenem, porozmawiaj z gastroenterologiem o diagnostyce w kierunku NNG oraz celiakii – być może w Twoim przypadku dieta bez glutenu będzie pomocna.

 

 

Leave Comment