Dlaczego Twoje dziecko ma odstający brzuch? Hiperlordoza u dzieci

dzieci

Pracując z dziećmi od kilkunastu lat najczęstszym problemem z którym się  spotykam jest krzywy kręgosłup. Wbrew pozorom kręgosłup nie jest całkowicie prosty, ma on kształt litery ”S”, co amortyzuje ruch.  Gdy dzieci uczą się chodzić wypinają brzuch by łatwiej utrzymać równowagę. Hiperlordoza jest wadą postawy ciała zlokalizowanej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a jej charakterystyczną cechą jest pogłębianie się wygięcia ciała dziecka do przodu, wgłębienie pleców oraz wypięcie pupy do tyłu.

hiperlordoza u dzieci

Wielkość i krzywizna lordozy uzależniona jest od kilku czynników, takich jak wiek, predyspozycje genetyczne, budowa ciała, ustawienia miednicy czy siła mięśni. W pierwszych latach życia mięśnie stabilizujące są słabe, przez co kręgosłup może wyginać się w przód lub w tył. Mięśnie dzieci, ze względu na szybki wzrost ciała, często nie nadążają za zmianami, co powoduje zakrzywienia. Nieleczona lordoza może doprowadzać do bólów krzyża, zaburzeń trawienia czy rozstrojów pracy niektórych organów. Pogłębiające się skrzywienie prowadzi do zaburzeń proporcji sylwetki u dzieci oraz może nadmiernie rozciągnąć, napinać i osłabiać mięśnie całego ciała. 

hiperlordoza u dzieci

 

Okres szybkiego wzrostu u dzieci przypada na wiek wczesnoszkolny, czyli akurat wtedy, gdy potrzebują one dużo ruchu i aktywności fizycznej. Niestety, często nie mają możliwości stymulować odpowiednio mięśni, zwłaszcza, że rodzice, w większości, nie posiadają wiedzy, jak w poprawny sposób pokierować ćwiczeniami. 

Poniżej przedstawiamy więc ćwiczenia, które w prosty sposób pomogą w walce ze skrzywieniem kręgosłupa.

Zalecane ćwiczenia wspomagające:

  1. Leżymy przodem na podłodze, stópki oparte wyżej, wykonujemy głęboki wdech rozszerzając przy tym klatkę piersiową a odcinek lędźwiowy kręgosłupa „przyklejamy” do podłogi. 

WYKONANIE: 10 powtórzeń

  1. Siadamy na podwyższeniu przy ścianie, nóżki opuszczamy, pochylamy miednicę do przodu z jednoczesnym rolowaniem kręgosłupa po ścianie.

WYKONANIE: 5 powolnych powtórzeń

  1. Leżymy na podłodze, stópki opieramy na podłodze, nogi zgięte w kolanach. Unosimy biodra nie zapominając o odpowiedniej pozycji odcinka lędźwiowego

WYKONANIE: 6 powtórzeń

  1. Klęk podparty. Ruszamy głową w górę i w dół wykonując przy tym odpowiedni do tego ruch kręgosłupa – gdy głowa patrzy w górę – kręgosłup jest wklęsły, gdy głowa patrzy w dół kręgosłup jest wypukły.

WYKONANIE: 8 powtórzeń

  1. Stajemy na jednej nodze, ramiona w górze. Maszerujemy z unoszeniem kolan, możliwie jak najwyżej.

WYKONANIE: 10 kroków w przód/10 kroków w tył – 5 powtórzeń

  1. Stajemy oparci o ścianę, pochylamy się do przodu rolując powoli kręgosłup kręg po kręgu. Następnie powtarzamy to bez opierania się o ścianę.

WYKONANIE: 8 powtórzeń

  1. Klękamy na podłodze, dłonie splatamy za głową. Wyginamy kręgosłup w tył w odcinku lędźwiowym, przytrzymujemy tę pozycję 5 sekund i opuszczamy ciało w przód.

WYKONANIE: 5 powolnych powtórzeń

  1. Leżymy na plecach, nogi wyprostowane. Sięgamy stópkami za głowę najdalej jak to tylko możliwe.

WYKONANIE: 12 powtórzeń

  1. Leżymy na plecach, jedna noga oparta o podłogę, druga noga zgięta. Nogę zgiętą przyciągamy do klatki piersiowej i liczymy do 10. Potem powtarzamy to ćwiczenia z drugą nogą.

WYKONANIE: 10 powtórzeń (na jedną nogę)

Rozwój u dzieci przebiega bardzo intensywnie, dlatego też systematyczność w wykonywaniu ćwiczeń może doprowadzić do odwrócenia się skrzywień kręgosłupa. Nie odkładajmy tego jednak na później. Kluczem do sukcesu jest konsekwentność, powtarzalność i różnorodność ćwiczeń. Wybór ćwiczeń, zajęć dodatkowych i korekcyjnych jest szeroki, więc każdy może znaleźć odpowiedni sposób na walkę z odstającym dziecięcym brzuchem. 

zdrowy kręgosłup

 

 

 

 

Leave Comment