Redukcja tkanki tłuszczowej- najczęściej zadawane pytania

Lato zbliża się wielkimi krokami, bezlitośnie zweryfikuje co robiliśmy zimą. Chcemy dobrze wyglądać i czuć się swobodnie we własnym ciele. To już ostatni dzwonek, aby rozpocząć przygotowania do okresu letniego. O czym należy pamiętać?

Praca nad sylwetką to proces. Możliwości osiągnięcia swojego celu jest mnóstwo. W Internecie roi się od różnorakich diet, ćwiczeń oraz zabiegów, mających na celu rekompozycję sylwetki. Które z nich są najskuteczniejsze? 

Zacznijmy od podstaw! Czynnikami warunkującymi kształtowanie sylwetki są:

  1. DIETA
  2. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA 
  3. REGENERACJA
  4. *SUPLEMENTACJA 

Kolejność nie jest tutaj przypadkowa. Dziś skupimy się przede wszystkim na pierwszym aspekcie, a mianowicie diecie. 

Paleo? Samuraj? Dieta Śródziemnomorska, IIFYM,  a może post dr Dąbrowskiej? 

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że najlepsza oraz najskuteczniejsza dieta to ta, którą po prostu jesteśmy w stanie utrzymać. 

Niezbędnym elementem warunkującym ubytek masy ciała jest wprowadzenie ujemnego bilansu kalorycznego. Wzorów na wyliczenie zapotrzebowania energetycznego w Internecie jest całe mnóstwo. Należy pamiętać, że jest to jedynie szacowanie, gdyż nie jesteśmy w stanie obliczyć go dokładnie. 

Deficyt kaloryczny możemy  osiągnąć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest obniżenie spożycia ogólnej puli kalorii zjadanej w ciągu dnia. Drugim zaś jest wprowadzenie sesji treningowych, warunkujących „spalenie” nadwyżki kalorycznej. Polecam rozsądnie połączyć ze sobą obydwa aspekty, a efekty mamy gwarantowane!

Nie wystarczy po prostu zastosować dietę typu  MŻ (mniej żreć) ?

Otóż niestety to nie jest takie proste. Szybkie metody utraty masy ciała niosą ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, z których później wyprowadzić organizm jest niezwykle ciężko .  Głodówki, odwadnianie, czy też detoksy są  nieracjonalnymi  krokami dającymi jedynie efekty chwilowe. Naszym celem powinno być dbanie o zdrowie, poprzez wprowadzenie dobrze zbilansowanej diety oraz ruchu. 

Jak rozłożyć poszczególne makroskładniki? Ile zjadać posiłków w ciągu dnia? 

Niestety na te pytania nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Udowodnione zostało naukowo, że większa ilość posiłków nie ma żadnego wpływu na szybkość naszego metabolizmu, a rozkład makroskładników w diecie zależy od trybu życia poszczególnej osoby, jej  metabolizmu, rodzaju aktywności fizycznej, oraz wielu innych czynników. 

Na jaki produktach powinna przede wszystkim opierać się moja dieta? 

Niezależnie od rodzaju diety, którą wybierzesz,  żywność  niskoprzetworzona powinna być jej fundamentem. Czytajmy etykiety produktów.  W tym przypadku istnieje złota zasada- im mniej tym lepiej.  Żywność zawierającą niemalże całą tablicę Mendelejewa niestety nie służy naszemu zdrowiu. Na co możemy się natknąć w żywności? Najczęściej są to: konserwanty, sztuczne aromaty, tłuszcze typu trans,  barwniki , stabilizatory, przeciwutleniacze oraz regulatory kwasowości. 

pastedGraphic_1.png

Czy liczenie kalorii jest niezbędne?

Jeżeli nie jesteś zawodowym sportowcem przygotowującym życiowej formy do zawodów- odpowiedź brzmi nie. Warto na początku orientacyjnie wyliczyć  swoje zapotrzebowanie energetyczne, aby wiedzieć ile mniej więcej powinniśmy spożywać kalorii i według tego móc komponować jadłospis. Odmierzanie każdego grama u osoby chcącej po prostu prowadzić zdrowy tryb życia i schudnąć mija się z celem. 

Niezwykle ważny w pracy nad sylwetką jest aspekt psychologiczny. Przede wszystkim należy zachować ZDROWY ROZSĄDEK. Dbajmy o nasze ciało, zwracajmy uwagę jakim paliwem je karmimy, ruszajmy się i bądźmy cierpliwi. Ciało z pewnością nam się odwdzięczy.

Monika Grzelak- Doradca Żywieniowy, Trener Personalny

 

 

< Powrót do wszystkich wpisów Tagi: , , , ,