Jak sobie radzić z problemem uszkodzonych dłoni?

Podczas każdego treningu siłowo-wytrzymałościowego dłonie są narażone na urazy mechaniczne. Wystarczy pracować na niewielkich obciążeniach, by przekonać się jak delikatna jest skóra po zewnętrznej i wewnętrznej stronie rąk.

Do najczęściej występujących dolegliwości zalicza się: odciski, stwardnienia, rany czy spierzchnięta skóra. Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim należy pamiętać, że podwyższony wskaźnik adrenaliny powoduje, że ból podczas ćwiczeń z uszkodzonymi dłońmi jest mniej odczuwalny niż w rzeczywistości. Jeżeli treningi odbywają się w miejscu, gdzie sprzęt jest udostępniany publicznie dla wielu użytkowników, to należy mieć świadomość, że przy wszelkich skaleczeniach istnieje ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez krew. Na przykład wirusem zapalenia wątroby typu B lub C czy HIV. Najlepszym sposobem wyeliminowania tego ryzyka jest korzystanie z rękawic ochronnych, taśm ochronnych, plastrów lub oklejanie gąbką miejsca urazu. Odseparowanie rany niweluje ryzyko zakażenia i zmniejsza odczucia bólowe podczas wykonywania ćwiczenia.